Tak jde čas

 


j-1.jpg picture by matulinNepojmenovan5-1.jpg picture by matulin

Rakovina

K napsání tohoto článku mě přimelo poznání jedné paní,která se stejně jako já léčila s touto nemocí v Brně v Masarykově onkologickém ústavu,byla o mnoho let starší,život se s ní nemazlil a v dobách jejího mládí stanovení této diagnózy vesměs znamenalo konec života,přesto se tahle milá a velmi energická paní nevzdala a bojuje (nevím jak právě teď na tom je,dlouho už jsem jí nepotkala) a nevzdává se i když její prognóza je velmi špatná.Jeden její výrok mě provází témeř od počátku co jsem jí tam potkala a myslím si že je v podstatě úplně pravdivý:
"V podstatě jsem úplně zdravá,nebýt toho raka."


Definice rakoviny

Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení.
Slovo rakovina
Definici jako takovou z hlediska lékařského jsme si tu už napsali,ale význam slova jako takového pro nás pro obyčejné lidi,ne.
Pokud někdo vysloví slovo rakovina,co se vám vybaví,zkuste si to sami,zavřete oči a jen to vyslovte a co je první na co pomyslíte-ve většině případů je to smrt.
V době ještě nedávno minulé vyslovením téhle diagnózy opravdu skoro vždy vyřkli doktoři nad nemocným konečný ortel-ortel smrti.Dnes už ten ortel není tak fatální,ale pořád v mnoha případech je taky tragický,ale nemocní s rakovinou dnes už přežívají o mnoho déle než tomu bylo v dobách minulých.
Pokud se budeme dívat do budoucnosti,tak určitě lék na rakovinu bude a už tahle nemoc nebude takový strašák lidstva.
Rakovina=tabu
Už když jsem na začátku nemoci ležela v nemocnici a čekala na výsledky,tak okolo mě doktoři chodili skoro po špičkách.Zpočátku mě to vůbec nedošlo,komu taky,že by to mohlo být něco vážného,ale.........
Když mě pan doktor oznamoval moji diagnózu,velice pečlivě volil slova,i když všechny příznaky ukazovaly přimo na zhoubné bujení-tudíž rakovinu-tohle slovo zkrátka nepadlo.Tenkrát jsem nad tím vůbec nepřemýšlela,ale s odstupem času se na to dívám jinak.Lékaři,kteří nepracují přímo na onkologii tuhle nemoc znají,ale .....Zkrátka vám vše vysvětlí tak aby jste si závěr vyvodili sami,ono je to pro někoho už tak dost težké a kdyby to nahlas vyslovili,nevím možná by to mnoho z nás neuneslo.
I pro ně samotné je asi těžké to slovo vyslovit.V dobách minulých se postupně z tohohle slova stal takový strašák,že mnoho lidí je ani nedokáže vyslovit.Už tím že je vysloví jsou na tom psychicky špatně.
Ale rakovina není tabu,ona zkrátka a dobře existuje a existuje všude okolo nás.
Není dobře že se o ní nemluví,proto taky nemocní jsou na tom vetšinou psychicky špatně.Každý nemocný přece potřebuje informace a jak vám někdo má dát informace,když ani nemůže vyslovit název vaší nemoci.Vždyť to ale není hanba,být nemocný,mít rakovinu,spíš bych řekla,že nemocní musí mít sílu a hodně odvahy bojovat,bojovat pevně a hlavně hodně dlouho,protože tenhle boj je jak se říká "běh na dlouhou trať,takže každý kdo bojuje musí být hrdý na to jak to dokáže zvládnout a pyšný na vše co přestojí a vytrpí.
O rakovině by se mělo víc mluvit,nemocní by nebyli tak traumatizovaní už jen při vyslovení diagnózy.Vždyť přece taková cukrovka,vybaví se někomu při jejím vyslovení smrt,ne!No a kolik lidí na ní taky zemře,nebo na komplikace s ní spojené.Takových nemocí je spousta a nejsou takovým tabu jako rakovina a taky nejsou takovým strašákem.
Závěrem
Abych to zkrátka nějak ukončila.Vylívám si tu srdíčko,určitě se to někomu nebude líbit,ale nemusí to přece číst.Chtěla bych vyjádřit svoje rozhořčení nad tím jak se někteří lidé,a je jich pořád hodně,staví k nemocný s rakovinou.Zkrátka jsou to smrtelně nemocní lidé.Pravda,jsou to smrtelně nemocní lidé,ale taky mohou žít daleko déle než zrovínka ten co se na ně dívá a neví jak s nimi má mluvit.Vždy to neznamená smrt,dnes už jsou účinné léky které ji buď zpomalí,nebo zastaví,někdy i vyléčí.Právě z těchto pohnutek spousta pacientů o své nemoci-rakovině-nemluví a drží vše v sobě a to pro ně není taky dobré.Oni potřebují sílu na svůj boj a ne se ještě schovávat.Oni zkrátka potřebují si zvyknout hlavně na to slovo -rakovina- a pak bude vše lepší.Pokud to přijmou a naučí se s tím žít tak se jim bude lépe bojovat a jejich skóre v jejich boji bude o mnoho lepší.
Takže všichni co bojujete s rakovinou,nestyďtete za ni a nebojte si přiznat že máte rakovinu a taky se nebojte to slovo vyslovit a říct nahlas,bude se vám líp bojovat!!

 

kyt.gif picture by matulin

Tak jaké bude dnes počasí

BlueBoard.cz

kyt.gif picture by matulin

Děkuji všem za návštěvu a přijďte zas!

Když tě k smutku nabádá,

tvoje špatná nálada,

věř,že úsměv na tváří,

celý svět ti prozáří!

kyt.gif picture by matulin

Stránky byly založeny v polovině října 2008